Menopauza

Pojem menopauza, někdy také klimakterium nebo přechod se obvykle používá pro období, kdy u ženy dochází k zásadním hormonálním změnám, vymizení menstruačního cyklu a s tím spojené ztrátě plodnosti.

Správně ale lékařský termín menopauza se označuje poslední přirozené menstruační krvácení. Přechod neboli klimakterium označuje obvykle několikaleté období, ve kterém dochází k postupnému snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, poklesu funkce vaječníků až do jejího vymizení a probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus.

Období přechodu lze po správnosti rozdělit do několika etap:

Premenopauza – období před menopauzou, ve kterém je menstruace ještě pravidelná, ale dochází k poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn.

Perimenopauza – období těsně před posledním menstruačním krvácením a asi rok poté. Je charakterizováno nepravidelnou menstruací. Samotná menopauza tedy značí poslední přirozené menstruační krvácení.

Postmenopauza – začíná přibližně jeden rok po menopauze, toto období je charakterizováno trvalým vymizením menstruace a činnosti vaječníků. Žena ztrácí plodnost a již nemůže otěhotnět.

Období menopauzy prožívá každá žena individuálně. Ty „šťastnější z nás“ zpozorují postupné vymizení měsíčního cyklu, ale na další potíže si nestěžují. U těch ostatních se projevuje celá škála příznaků v různé intenzitě. Odborníci tvrdí, že alespoň některým z nich trpí v přechodu více než 80 % žen. Mezi projevy typické v tomto období patří:

  • Poruchy termoregulace, mezi něž spadají návaly horka a noční pocení
  • Problémy se spánkem a s nimi často spojené pocity únavy a vyčerpání
  • Bušení srdce, tlak či bolest na hrudi
  • Psychické potíže: podrážděnost, neklid, smutek, obavy a další podobné pocity
  • Suchost sliznic včetně vaginální suchosti, s tím spojené potíže a nepříjemné pocity při styku
  • Pokles či ztráta chuti na sex
  • Bolesti kloubů
  • Změny tělesné hmotnosti, obvykle tloustnutí

Soubor těchto příznaků se odborně nazývá klimakterický syndrom. Společným znakem jeho nepříjemných projevů je způsobené poklesem produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu, který, zjednodušeně řečeno, udržuje ženu „mladou“ neboli schopnou otěhotnění. Jeho úbytek způsobuje jednak vymizení menstruačního cyklu, ale i výše uvedené doprovodné symptomy. Doba nástupu klimakteria, intenzita a množství příznaků jsou velmi individuální. Svůj vliv mají dědičnost, životní styl a strava, podle některých teorií mají více obtíží ženy se světlejší pletí. Ke změnám dochází ovšem nejen v podobě akutních problémů. Hormonální změny v ženském těle mají za následek také úbytek kostní hmoty a s ním spojené riziko vzniku osteoporózy, často dochází také k rozvoji aterosklerózy (kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny) a s ní i zvýšení rizika srdeční nebo mozkové příhody.

K lepšímu zvládání období menopauzy a s ní spojených projevů se především doporučuje zůstat aktivní, a to fyzicky i psychicky. Pravidelný aktivní pohyb a úprava stravy významně zlepšují schopnost těla snášet hormonální změny. Důležité je omezit konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a vápník. Pomoci mohou i potraviny obsahující sóju, která je zdrojem tzv. fytoestrogenů rostlinného původu. Velký význam má i pohyb na čerstvém vzduchu a v podstatě jakákoli tělesná aktivita, která Vám vyhovuje, ať už běh, chůze, tanec, práce na zahradě nebo třeba klasická či hormonální jóga.

Pokud režimová opatření nejsou účinná, může lékař doporučit hormonální léčbu. Tzv. hormonální substituční terapie (používá se zkratka HST nebo HRT – z angličtiny hormon replacement therapy) doplňuje chybějící ženské hormony a bývá velmi účinná při potlačování některých projevů přechodu. Nese s sebou ale i určitá zdravotní rizika, a tak o jejím nasazení vždy rozhoduje lékař.

Existuje ale mnoho žen, které hormonální substituci užívat nechtějí nebo nemohou. Pokud žena prodělala onkologické onemocnění, které je vyvoláno působením estrogenu (např. některé typy karcinomu prsu) nebo je hormonální léčba kontraindikována z jiného důvodu (např. při děložních myomech, endometrióze, migrénách, z důvodu vyššího rizika žilní trombózy nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění), lékař jí pravděpodobně hormonální léčbu nedoporučí. V takovém případě jsou vhodnou variantou přírodní přípravky, výtažky z bylin a různých jiných rostlin. Většina z takových doplňků stravy, zejména ty ze sóji a červeného jetele, ale obsahuje rostlinné látky podobné ženským pohlavním hormonům, tzv. fytoestrogeny. Ve výše uvedených případech, zejména pokud Vám lékař nedoporučil užívání hormonální substituce, se s ním poraďte i o vhodnosti konkrétního přírodního preparátu.

Některé přípravky, mezi nimi i doplněk stravy Sérélys®, neobsahují fytoestrogeny, ale jejich složky působí v těle jiným mechanismem. Jejich užívání s sebou tedy nenese ani rizika vedlejších účinků spojená s fytoestrogeny. Každá jsme jiná, a tak se na vhodnost daného přípravku právě pro Vás zeptejte svého lékaře nebo lékárníka a neostýchejte se s ním hovořit o Vašich potížích či pochybnostech.

AKCE – získejte tříměsíční testovací kúru ZDARMA

Věříme v kvalitu přípravku Sérélys® a chceme, abyste se o ní přesvědčily i Vy. Zaregistrujte se na našem webu. Tři z Vás získají tříměsíční užívání Sérélysu® zdarma. Losujeme každý měsíc.