Menopauza

Pojem menopauza, někdy také klimakterium nebo přechod se obvykle používá pro období, kdy u ženy dochází k zásadním hormonálním změnám, vymizení menstruačního cyklu a s tím spojené ztrátě plodnosti.

Správně ale lékařský termín menopauza se označuje poslední přirozené menstruační krvácení. Přechod neboli klimakterium označuje obvykle několikaleté období, ve kterém dochází k postupnému snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, poklesu funkce vaječníků až do jejího vymizení a probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus.

Období přechodu lze po správnosti rozdělit do několika etap:

Premenopauza – období před menopauzou, ve kterém je menstruace ještě pravidelná, ale dochází k poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn.

Perimenopauza – období těsně před posledním menstruačním krvácením a asi rok poté. Je charakterizováno nepravidelnou menstruací. Samotná menopauza tedy značí poslední přirozené menstruační krvácení.

Postmenopauza – začíná přibližně jeden rok po menopauze, toto období je charakterizováno trvalým vymizením menstruace a činnosti vaječníků. Žena ztrácí plodnost a již nemůže otěhotnět.

Období menopauzy prožívá každá žena individuálně. Ty „šťastnější z nás“ zpozorují postupné vymizení měsíčního cyklu, ale na další potíže si nestěžují. U těch ostatních se projevuje celá škála příznaků v různé intenzitě. Odborníci tvrdí, že alespoň některým z nich trpí v přechodu více než 80 % žen.

Společným znakem příznaků menopauzy je pokles produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu, který, zjednodušeně řečeno, udržuje ženu „mladou“ neboli schopnou otěhotnění. Jeho úbytek způsobuje jednak vymizení menstruačního cyklu, ale i doprovodné symptomy. Doba nástupu klimakteria, intenzita a množství příznaků jsou velmi individuální. Svůj vliv mají dědičnost, životní styl a strava, podle některých teorií mají více obtíží ženy se světlejší pletí. 

K lepšímu zvládání období menopauzy a s ní spojených projevů se především doporučuje zůstat aktivní, a to fyzicky i psychicky. Pravidelný aktivní pohyb a úprava stravy významně zlepšují schopnost těla snášet hormonální změny. Důležité je omezit konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a vápník. Pomoci mohou i potraviny obsahující sóju, která je zdrojem tzv. fytoestrogenů rostlinného původu. Velký význam má i pohyb na čerstvém vzduchu a v podstatě jakákoli tělesná aktivita, která Vám vyhovuje, ať už běh, chůze, tanec, práce na zahradě nebo třeba klasická či hormonální jóga.

Některé přípravky, mezi nimi i doplněk stravy Sérélys®, neobsahují fytoestrogeny, ale jejich složky působí v těle jiným mechanismem. Jejich užívání s sebou tedy nenese ani rizika vedlejších účinků spojená s fytoestrogeny. Každá jsme jiná, a tak se na vhodnost daného přípravku právě pro Vás zeptejte svého lékaře nebo lékárníka a neostýchejte se s ním hovořit o Vašich potížích či pochybnostech.

Sérélys® je doplněk stravy, obsahuje výtažek z pylového zrna, který přispívá k menopauzálnímu komfortu. Dbejte na pestrou, vyváženou stravu a zdravý životní styl.