Hormonální substituční léčba

Hormonální substituční léčba se označuje jako HRT (z anglického hormon replacement therapy) nebo HST (hormonální substituční terapie) a její podstatou je doplňovat tělu chybějící hormony – v případě žen jde zejména o ženský pohlavní hormon estrogen, a to buď samotný, nebo v kombinaci s tzv. gestageny).

Jedná se o léky na lékařský předpis a výběr konkrétního přípravku se řídí rozhodnutím lékaře. Přípravky se kromě složení a dávky obsažených hormonů liší také způsobem podání (ústy, implantáty, transdermálně – v podobě gelů nebo třeba náplastí). Hormonální terapie prokázala vysokou účinnost při léčbě návalů horka, únavy, nespavosti a pocitů emoční nestability a při zvládání potíží se suchými sliznicemi. Funguje jako prevence osteoporózy. Hormonální terapie je kontraindikována u žen s karcinomem prsu a s karcinomem děložní sliznice, u pacientek s hlubokou žilní trombózou a těžkým poškozením jater. U všech žen nad 45 let by se měla provádět mamografie (speciální rentgenové vyšetření prsů) 1x za 2 roky, u žen, které dostávají hormonální terapii, je doba vyšetření zkrácena na 1 rok. Vyšetření je hrazené z fondu ZP.

AKCE – získejte tříměsíční testovací kúru ZDARMA

Věříme v kvalitu přípravku Sérélys® a chceme, abyste se o ní přesvědčily i Vy. Zaregistrujte se na našem webu. Tři z Vás získají tříměsíční užívání Sérélysu® zdarma. Losujeme každý měsíc.